Vježba HGSS Stanice Pula u podzemlju Ćićarije
Proteklog vikenda Stanica Pula Hrvatske gorske službe spašavanja održala je redovnu godišnju vježbu spašavanja iz speleoloških objekata.
Vježba u kojoj je sudjelovalo 18 pripadnika Stanice i 3 speleologa iz Speleološke udruge "Pula" koji su "glumili" ekipu speleologa kojoj se prilikom istraživanja dogodila nezgoda te su u pomoć pozvali HGSS održala se u 60-ak metara dubokoj i gotovo 100 m dugoj jami nedaleko od Račje Vasi na Ćićariji.
Do unesrećenog speleologa prvi je stigao tim saniteta koji ga je izvukao sa nesigurnog mjesta, smjestio u postavljeni bivak i pružio prvu pomoć. U međuvremenu je tim za vezu kroz jamu razvukao sustav za komunikaciju pomoću kojeg su timovi spašavatelja komunicirali međusobno i sa liječnikom na površini.
Nakon što su timovi jamu tehnički opremili sustavima tirolske priječnice i protuutega započeo je transport "ozlijeđenog" speleologa koji je za 1,5 sat izvučen na površinu.
Cjelokupna "akcija spašavanja" od dojave do izvlačenja "ozlijeđenog" speleologa na površinu i raspremanja jame trajala je manje od 6,5 sati.
Kako je vježba završena u noćnim satima spašavatelji su nakon analize vježbe i toplog obroka koji ih je čekao na površini prenoćili u šatorima, te je sljedećeg dana nakon pranja i sortiranja opreme i povratkom kućama vježba zaključena.
Istra je bogata speleološkim objektima i na njezinom području djeluje 7 istarskih speleoloških udruga te mnogi drugi hrvatski i inozemni speleolozi. Sustavno se istražuju duboki, ozbiljni speleološki objekti i provode speleološke škole, te je iz tog razloga speleospašavanje kao jedno od najzahtjevnijih vrsta spašavanja koje zahtjeva veliki broj iskusnih spašavatelja i mnogo specifične opreme jedan od važnih segmenata u djelokrugu HGSS-a Stanice Pula.
Sa ciljem preventivnog djelovanja vježbe speleospašavanja se najčešće održavaju upravo u speleološkim objektima koji se intenzivno i dugotrajno istražuju ili se koriste za speleološke škole, te je tako i jama u kojoj je održana vježba jedan od objekata koji se radi povoljnih morfoloških karakteristika koristi sa edukaciju novih naraštaja spelologa.