intranet.hgss.hr Hrvatska gorska služba spašavanja › Novosti › Spašavanje ozlijeđenog planirana na Snježniku

Spašavanje ozlijeđenog planirana na Snježniku

Slika novostiPlanina ponekad ne nudi samo uživanje u svojim ljepotama već pokazuje i opasnosti koje inače skriva. Upravo je njih otkrio planinar koji se tijekom nedjeljnog planinarenja ozlijedio na Snježniku.

Dolazak lijepog vremena ohrabrio je mnogobrojne izletnike na u planinu. Svi koji su posjetili Učku ili Platak s okolnim planinama proteklog i ovog vikenda, mogli su se osvjedočiti povećanom broju planinara i izletnika u prirodi. To nisu prevelike brojke,  no trend povećanja broja posjetitelja je očigledan. Zanimanje za boravak u prirodi raste što se vidi i iz činjenice da je ovogodišnja proljetna alpinistička škola bila popunjena i prije nego li je objavljen službeni raspis. Speleološka škola ove godine broji rekordan broj tečajaca, a nekolicina je i  odbijena kako se ne bi narušila sigurnost i kvaliteta škole. 

HGSS nije ni približno iskoristio svoje potencijale te nas povećan broj posjetitelja ne zabrinjava, već nas kao istinske zaljubljenike u prirodu može samo radovati.

Slika novostiNo, planina ponekad ne nudi samo uživanje u njenim ljepotama već pokazuje i opasnosti koje inače skriva. Tako se ta strana koja skriva potencijalne opasnosti ukazala i jednom planinaru tijekom jučerašnjeg izleta na Snježnik. Iako je vrijeme bilo sunčano uz vjetar od 15m/s, strma staza djelomično prekrivena snijegom, a djelomično blatom pogodovala je padu i ozljedi planinara u NP Risnjak. Točnije do pada je došlo na putu za Snježnik putem kroz “Grlo“. 

Evo kratke kronologije spašavanja unesrećenog planinara ovog vikenda:

13:45 planinar M.K. (1979.g) iz Drivenika prilikom spuštanja sa Snježnika pada niz snježno-blatnu kosinu te ozljeđuje lijevi skočni zglob. 

13:48 traži pomoć preko centra 112.

13:50 pokrenuta akcija HGSS stanice Rijeka, određen vođa , putem centra 112 upućen SMS poziv svim spašavateljima. Spašavatelji se počinju javljati vođi akcije.

Slika novostido14:15 mobilizirano je 23 spašavatelja.

(trenutne pozicije  spašavatelja – 6 kod kuće-obiteljski ručak, 5 na speleo tečaju u Istri, 3 na Velebitu, 1 na penjanju u Vranjskoj dragi,  2 na povratku s planinarenja s Učke, 2 na odlasku prema Učki, 1 na Učki, 1 upravo završio uron u ronilačkom klubu, 1 na rekognosticiranju terena iznad Klane, 1 na spustu s Tuhobića u blizini Gornjeg Jelenja). Svi spašavatelji prekidaju sa svojim trenutnim djelatnostima i stavljaju se na raspolaganje.  Vođa odabire 10-storicu najbližih, te ih upućuje u bazu. Ostali u pripravnosti. Najbližega upućuje  na Platak u Interventnu bazu te kao prethodnicu prema unesrećenom.

14:21 iz baze na Vežici polaze dva terenska vozila sa spašavateljima.

14:35 prvi spašavatelj je kod unsrećenog te mu pruža prvu pomoć. Pregled imobilizacija, utopljavanje.

15:02 svi spašavatelji na mjestu nesreće. Medicinsko zbrinjavanje unesrećenog, liječnički pregled i intravenska primjena lijekova. Sastavljanje nosila UT 2000,  odabir pravca spuštanja, priprema za transport.

Slika novosti15:18 polazak s mjesta nesreće.

15:25 dolazak do terenskih vozila.

15:41 dolazak u Interventnu bazu Platak.

15:53  Unesrećeni zahvaljuje spašavateljima te inzistira da ga prijatelji vlastitim prijevozom odvezu do  KBC Rijeka. Unesrećeni u pratnji prijatelja napušta Intarventnu bazu Platak.

Slijedi slaganje  opreme.

Povratak u Bazu Vežica u 17:19.

Iako naše planine kriju brojne opasnosti, one  više nisu toliko opasne kao što su nekada bile. Postoje ljudi koji će uvijek i svakome pomoći, a to su gorski spašavatelji.

Alati

2063