intranet.hgss.hr Hrvatska gorska služba spašavanja › Novosti › Nakon dvodnevne potrage na Krku spašen češki turist

Nakon dvodnevne potrage na Krku spašen češki turist

Slika novostiNakon dvodnevne zahtjevne i uspješne potražne akcije spašavatelji HGSS Rijeka u koju je uključen i helikopter te pripadnici DVD Baška, na Krku je pronađen nestali 78-godišnjak.

HGSS Stanica Rijeka je jučer sredinom dana zaprimila dojavu o nestaloj muškoj osobi R. Z. (78) na području općine Baška na otoku Krku. Osoba je bila nestala večer ranije, tj. u nedjelju navečer kada Slika novostisu je odmah počeli tražiti pripadnici DVD Baška.

Nakon zaprimanja dojave na teren je izašlo 6 pripadnika HGSS-a sa 2 vozila. Zatraženo je i podizanje helikoptera zbog opsežnosti potrage i težine terena, no zbog loših meteo uvjeta to nije bilo moguće. Tako je skupina članova HGSS Stanice Rijeka zajedno sa Slika novostipripadnicima DVD-a i lovačkog društva pretražila dio terena od područja iznad i oko kanjona Vrženica prema moru gdje su se navodno čuli povici u pomoć. Nažalost ni nakon 6 sati potrage nije bilo povoljnih rezultata pa su spašavatelji  zbog dolaska noći i zahtjevnosti terena povučeni s namjerom da se ponovo vrate iduće jutro.Slika novosti

Danas je u jutarnjim satima ponovno zatraženo podizanje helikoptera koji je ovaj put poletio jer su to dozvolile vremenske prilike. Helikopter je došao iz Splita i na improviziranom Slika novostihelidromu na Trsatu ukrcao 6 članova HGSS-a. Potraga je na otoku Krku trajala svega 15-ak minuta kada su spašavatelji uočili tijelo osobe koje je ležalo na zemlji. Spuštena su 2 spašavatelja koji su ustanovili da je osoba živa i bez vidljivih težih fizičkih ozljeda, a nakon toga su je stavili u nosiljku. Zbog nemogućnosti slijetanja u blizinu mjesta nesreće, spašavatelje i unesrećenog u nosiljci helikopter je podignuo ispod sebe u ovjesu na užetu i kratkim transportom od nekoliko minuta prebacio do mjesta gdje je mogao sletjeti i ukrcati ih unutra. Nakon ukrcavanja cijela ekipa uputila se natrag put Rijeke gdje je unesrećeni predan kolima hitne pomoći na Trsatu.

Nakon ove vrlo zahtjevne i nadasve uspješne akcije posada helikoptera i ekipa HGSS-a izvršila je analizu koja je pokazala visoku razinu spremnosti i uigranosti svih koji su sudjelovali u spašavanju češkog turista.

Alati

2418