intranet.hgss.hr Hrvatska gorska služba spašavanja › Novosti › Međunarodna speleospasilačka vježba u Skalarjevom breznu

Međunarodna speleospasilačka vježba u Skalarjevom breznu

U razdobolju od 27.-30.9. se održala međunarodna vježba speleospašavanja u organizaciji slovenske Jamarske rešavalne službe (JRS) u suradnji sa slovenskom upravom za zaštitu i spašavanje (DUZS).

 Cilj vježbe bilo je izvlačenje unesrećenog speleologa sa 900 m dubine iz objekta Skalarjevo Brezno koje se nalazi naslovenskoj strani masiva Kanin.

Izvlačenje je započelo u četvrtak tijekom dana, a timove su sačinjavali spašavatelji iz Slovenije, Italije, Hrvatske, BiH, Bugarske, Srbije i Makedonije. Logistička priprema i glavna baza vježbe bila je u mjestu Bovec, dok je dio logističke opreme i ljudstva bio smješten u planinarskom domu Petra Skalarja kao i u isturenom logoru na samom ulazu jame. Spašavatelji i oprema su transportirani skijaškom žičarom do vrha žičare a pješice do doma odnosno do ulaza u jamu.

Izvlačenje je započelo u četvrtak 27.9. u kojem je zamišljeno da talijanske i slovenske ekipe speleospašavatelja započnu izvlačenje sa dna jame odnosno iz meandra Utripov na dubini od 900 m. Količina opreme koju su koristili bila je ograničena (zbog velike dubine i malog broja speleospašavatelja) te su, pomoću dva užeta od 60 m i tehnikom prebacivanja, napravili izvlačenje brzo i efikasno do 700 m dubine (vertikala Apokalipsa P203). Zanimljivost jedne dionice spašavanja bilo je izvlačenje protuutegom od 120 m (spojena užeta) i prijelaz uzla, prilikom kojeg su u sistemu bile 4 osobe (s jedne strane unesrećeni i pratioc ukopčan u nosila, a s druge dvije osobe kao protuuteg). Sistem je funkcionirao glatko iako je za takve manevre važno u jami imati dobro uvježbane speleospašavatelje koji mogu raditi na velikim dubinama.

Idući dan je napravljeno izvlačenje sa -700m na -300m te su pripremljena sidrišta za spašavanje sve do početka vertikale Delirium tremens (P162) na 100 m dubine. Četiri spašavatelja HGSS-a, u suradnji sa ostalim službama u jami, su nastavili izvlačenje sa 300 m dubine do ulaza. Spašavanje je teklo relativno glatko obzirom da svi koristimo slične sisteme spašavanja uz činjenicu da nije bilo bitnih jezičnih barijera između spašavatelja.

Ovakve su vježbe važne za stjecanje uvida u razne pristupe speleospašavanju, međusobnom povezivanju i osnaživanju rada ECRA-e (Europske speleospasilačke organizacije), koja u datom trenutku može imati presudan utjecaj na brzinu djelovanja u situacijama međunarodnih kriza ili intervencija.

Alati

1127