intranet.hgss.hr Hrvatska gorska služba spašavanja › Novosti › Izborno Vijeće stanica HGSS-a

Izborno Vijeće stanica HGSS-a

Dana 26.06.2010. godine u Starigradu Paklenici održano je Izborno Vijeće stanica Hrvatske gorske službe spašavanja. Vijeće stanica najviše tijelo upravljanja Službom i čine ga predstavnici svih 20 stanica HGSS-a iz Hrvatske. Zapravo, to je skupština na kojoj se usvajaju izvješća o radu, donose odluke važne za razvoj i budućnost te bira rukovodstvo koje će voditi Službu u slijedećih 4 godine. U dosadašnjem četvorogodišnjem periodu Služba je vrlo uspješno provodila svoju javnu misiju, razvijala kadar, razvijala, nove sposobnosti, započela sa nizom projekata, te dodegla najviše svjetske spasilačke standarde. Na ovom Vijeću na kojem se okupilo 36 službenih delegata, ali i još toliko drugih pripadnika GSS-a, za pročelnika  je ponovno jednoglasnom odlukom izabran dosadašnji pročelnik Vinko Prizmić. On je predstavio novi Srednjoročni program razvitka službe 2010-2014. koji je usvojen i temeljem nega će se provoditi budući rad i razvoj Službe. Izabrano je i novo rukovodstvo i čelnici stručnih tijela HGSS-a. Za dopročelnika izabran je  Vedran Tešić, za tajnika Darko Berljak, dr.sc. Darko Bakšić (speleološko spašavanje), Srđan Vrsalović  (helikoptersko spašavanje), dr. Dario Švajda (medicina spašavanja, Tomislav Bogoević (oprema i veze), Dubravko  Butala (školovanje i tehnika spašavanja), dr.sc. Hrvoje Dujmić (informiranje i analitika), Branko Šeparović (sigurnost na uređenim skijalištima), Alen Zorić (potrage i lavine)  te članovi Izvršnog odbora bez portfelja Neven Zrilić i Zdenko Vidmar. Izabran je i Nadzorni odbor u sastavu Goran Gabrić, Nagib Gaši i Stipe Bušelić. Nakon toga svečano su uručene značke „gorski spašavatelj“ pripadnicima službe koji su ispunili sve uvjete i položili ispite te na taj način stekli spasilačku licencu i pravo nošenja spašavateljske značke sa brojem.

Srednjoročnim planom razvitka nastaviti će se sa jačanjem Službe i održavanje  najviših spasilačkih standarda. Po uzoru na najkvalitetnije spasilačke službe svijeta, razvijati će se i usvajati nove kompetencija: spašavanje na divljim vodama, helikoptersko spašavanje, search managment, razvoj medicine spašavanja, projekt kartografije i prekrivanja neurbane Hrvatske sigurnim zemljojvidima, nacionalni geoportal, edukacija vodiča i ugrožene populacije, priprema interventnih helidroma i drugim sposobnostima. Radi će se na gušćoj mreži obavještajnih punktova GSS-a

Posebna pažnja posvetiti će se razvoju infrastrukture HGSS-a, jer do sada gotovo ni jedna stanica nema svoj objekt kakvog trebaju (i imaju) ostale žurne službe poput HMP, vatrogasaca, policije i sl.),  bez čega je nemoguće osigurati hladni pogon, raspoloživost od 0-24 sata dnevno 365 dana u godinu, obuku i edukaciju i sl.  

HGSS je i do sada bio nacionalni nositelj struke i sigurnosti na prostorima neurbane Hrvatske. Kao  član svjetske spasilačke asocijacij sa velikim iskustvom, bio je  svjetlo koje je ukazivalo na pravce razvoja sustava zaštite i spašavanja u RH. Prvi se zalagao za uvođenje jedinstvenog broja za poziv u pomoć „112“, za formiranje koordinacijskog  državnog tijela zaštite i spašavanja, pokretač je izgradnje helikopterskog sustava spašavanja i helikopterske hitne medicinske pomoći, zalagao se za uvođenje trauma sustava,za  aktivno projektiranje sigurnosti i preventivu  na prostorima izvan gradova i javnih prometnica ... I na ovom vijeću iskazana je potreba popravljanja postojeće legislative, izmjene Zakona o Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja kako bi se HGSS doista dobio status javne službe sa ovlastima kojim se može osigurati učinkovita preventiva, bolje financiranje vlastitim prihodima i iz sredstava lokalnih zajednica,  kako bi konačno prestao ovisiti i milostinji lokalnih zajednice i nekih državnih tijela. Nadamo se da će u narednih četiri godine HGSS uspjeti riješiti ove probleme jer to nije problem i interes HGSS-a (kao službe koja služi javnoj potrebi), nego društveni i potreba svih koji u Hrvatskoj budu trebali pravodobnu pomoć. Po zakonu o HGSS-u djelatnost HGSS je od interesa za republiku Hrvatsku, pa bi konačno i zbog toga mjerodavni trebali omogućiti ove promjene Zakona, dostupnost helikoptera za spašavanje i obuku i drugu potporu.

Alati

2454