intranet.hgss.hr Hrvatska gorska služba spašavanja › HGSS › Stručne komisije › Komisija za speleospašavanje › Rad komisije › Slovačka Jama, Mali Kuk, Sjeverni Velebit

Slovačka Jama, Mali Kuk, Sjeverni Velebit

Datum održavanja vježbe: 8. i 9.8.1998. godine

Vođa vježbe: Damir Lacković

Sudionici vježbe: 6
Damir Lacković, Darko Bakšić, Ana Bakšić, Andrej Stroj, Branko Jalžić (HGSS Zagreb) i Hrvoje Korais

Kratki opis vježbe:
Obzirom da je na kraju ekspedicije Slovačka jama 98 trebalo iz jame izvući puno opreme, odlučeno je napraviti dvije korisne stvari: izvući jedan dio teške opreme i napraviti vježbu. Dana 8.8.1998. godine postavljena su sva sidrišta za spašavanje do horizontalnog kanala na 350 m dubine.

Cilj vježbe bio je isprobati mogućnosti spašavanja u uvjetima kad mali broj ljudi izvodi spašavanje s velike dubine. Prvi su dan Damir Lacković i Darko Bakšić postavili sidrišta za izvlačenje i osiguranje nosila. Do -350 m dubine na devet mjesta izrađena su dvostruka sidrišta. Jedno sidrište služilo je za izvlačenje, a drugo za osiguranje nosila. Oba su sidrišta bila međusobno povezana. Slijedećeg je dana napravljena akcija izvlačenja speleoloških nosila TSA u koje je stavljena oprema težine čovjeka. Nosila su navezana s dva užeta, jedno nosivo, a drugo osiguravajuće. Jedan spašavatelj penjao je po postavljenom užetu u jami do sidrišta za spašavanje i na sebi vukao krajeve nosivog i osiguravajućeg užeta. Na sidrištu su ga čekala tri spašavatelja - dvojica su pripremala sistem za podizanje protuutegom, a treći sistem za osiguranje. Dvojca spašavatelja penjanjem na mjestu protuutegom podizala bi nosila dok bi treći povlačio osiguravajuće uže. Krajeve oba užeta (vučno i osiguravajuće uže) četvrti spašavatelj ukopčao bi na sebe te s njima penjao do slijedećeg spašavateljskog sidrišta gdje se radnja ponavljala. Tijekom cijelog spašavanja uz nosila je išao pratilac koji je prema potrebi odmicao nosila od stijene. Svih šest spašavatelja tijekom vježbe izmjenjivali su uloge kako bi uvježbali sve segmente spašavanja. Vježba je izvedena za 18 sati uključujući i postavljanje sidrišta. To je bila prva složena vježba izvedena s tolike dubine u Hrvatskoj.

Zaključci vježbe:
Trebalo bi unaprijed izraditi planove spašavanja za sve veće i složenije objekte, postaviti sidrišta za spašavanje te ih dobro označiti, što je u ovoj jami i učinjeno. Svake godine treba napraviti barem jednu veliku vježbu speleospašavanja. Buduću vježbu treba napraviti s čovjekom u nosilima kako bi se vježba što više približila stvarnoj situaciji, što je i pravilo pri vježbama GSS-a. Suženja kroz koja su nosila s opremom teško prolazila u pravoj akciji spašavanja treba unaprijed proširiti. Stalno treba upotpunjavati i obnavljati postojeću opremu GSS.

 

Alati

1317