intranet.hgss.hr Hrvatska gorska služba spašavanja › HGSS › Stručne komisije › Komisija za speleospašavanje › Rad komisije › EU Proteus tečajevi F.1 i G.2

EU Proteus tečajevi F.1 i G.2

F.1 - Pružanje medicinske pomoći i zbrinjavanje unesrećenog u speleološkim objektima

G.2 - Međunarodni tečaj speleospašavanja za speleospašavateljske instruktore

U vremenu od  15. do 22. rujna 2012. godine, šest pripadnika HGSS-a, Danijel Frleta, Zoran Ateljević, Ljubo Majica, Krešimir Pogačić te Ivan Mišur i Ruđer Novak, sudjelovali su na međunarodnom tečaju speleospašavanja, održanom u Sežani u Sloveniji, u organizaciji Slovenskog speleološkog saveza, Slovenske Jamarske reševalne službe, Uprave Republike Slovenije za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama te Hrvatske gorske službe spašavanja, a u okviru EU Proteus projekta, od kojih je Danijel Frleta na tečaju sudjelovao kao instruktor, dok je preostalih pet pripadnika HGSS-a sudjelovalo kao polaznici tečaja.

Na tečaju su sudjelovali predstavnici zemalja istočne Europe (Slovenije, Hrvatske, BiH, Republike Srpske, Crne Gore, Albanije, Bugarske, Rumunjske i Turske) iz redova civilne zaštite, gorske i speleološke službe spašavanja, alpinista i vatrogasaca.

Tečajci su bili podijeljeni u dvije grupe, od kojih je jedna grupa, u okviru projekta  „Disaster Prevention and Preparedness Initiative for South Eastern Europe - DPPI SEE“ bila sastavjena od manje iskusnih špiljara, dok je druga grupa, sastavljena od iskusnijih speleologa i spašavatelja, radila napredne tehnike spašavanja u speleološkim objektima, pod stručnim vodstvom francuskih instruktora, Christiana Dodelina i Bernarda Tourtea, iz Francuske službe za speleo-spašavanje (Spéléo Secours Français).

Praktični dio tečaja za naprednu grupu, pod vodstvom francuskih instruktora i u kojoj su sudjelovali svi pripadnici HGSS-a se sastojao od uvježbavanja speleospašavalačkih i samospašavalačkih tehnika na stijeni nedaleko od Sežane, te vježbi speleospašavanja u tri speleološka objekta.

Posljednji dan tečaja organizirana je velika vježba izvlačenja nosila s unesrećenim iz kompleksne jame, ovaj put u suradnji sa speleoroniocima iz Slovenske Enote za tehničko potapljanje (ETP). Ova vježba ujedno je poslužila i kao državna vježba JRS, pa je sudjelovao veliki broj sudionika, sa  scenarijem nesreće iza preronjenog sifona, što je uključivalo izvlačenje unesrećene osobe do i preko sifona, što su obavili pripadnici ETP-a te nastavak izvlačenja unesrećene osobe kanalima do izlaza. U završnoj vježbi su prisustvovale obje grupe tečajaca, koji su zajedničkim snagama organizirale i transportirale unesrećenog ronioca do površine.

Alati

2297