intranet.hgss.hr Hrvatska gorska služba spašavanja › HGSS › Stručne komisije › Komisija za speleospašavanje › Rad komisije › E.6 - Trening speleospašavateljskog tima u Hrvatskoj - Usklađivanje tehnika

E.6 - Trening speleospašavateljskog tima u Hrvatskoj - Usklađivanje tehnika

Datum održavanja: 02-03.06.2012.

Lokacija: Park šuma Golubinjak, Gorski kotar, Hrvatska

Sudionici na treningu (vježbi): 40 i to 8 iz HGSS, 7 iz JRS i 25 iz 6 speleoloških udruga iz Hrvatske.

Voditelj aktivnosti: Ivica Radić

Instruktori i demonstratori HGSS:

Ivica Radić, Ivica Ćukušić, Lana Đonlagić, Ana Bakšić, Božo Nikl, Filip Filipović, Dinko Novosel i Robert Jagodić

JRS: Aleš Stražar, Maks Merela, Dean Žugelj, Roman Bogataj, Luka Zalokar, Andrej Bizjak i Marko Krašovec.



Polaznici seminara:

Matej Radanović, Damir Janton, Tomislav Blažević, Marija Klanfar, Ivan Vlašić i Vedran Sudar (SKOL), Anja Žmegač, Frane Rogić, Andrija Perušić i Valentina Lipovec (SOV), Marko Hajduk, Nikola Šoštar, Nagy Željko, Ilija Jurak i Vanja Lončar (SUKZ), Marjan Prpić i Beata Prpić (DDISKF), Diego Košta, Mirela Lišić, Sunčica Strisković, Matija Vrkić, Andrija Rubinić, Ivana Rogić i Kristijan Racan (SUE) i Matija Horvatin (SOD).

KRATKI OPIS AKTIVNOSTI

Na treningu su se okupili speleospašavatelji iz Komisije za speleospašavanje Hrvatske gorske službe spašavanja (KS HGSS) i Jamarske Reševalne Službe iz Slovenije (JRS). Cilj je bio praktična razmjena iskustava i prezentacija tehnika spašavanja kako bi se uskladili speleospašavateljski postupci. U radu je sudjelovalo 15 spašavatelja iz HGSS i JRS,  a zaključeno je da se većina spašavateljskih tehnika izvodi jednako pa je kompatibilnost službi velika. Iznimno je korisna razmjena iskustava, te međusobno upoznavanje spašavatelja u realnim uvjetima. 

Osim toga, održan je i seminar o tehnikama samospašavanja i pružanju prve pomoći unesrećenom speleologu za speleološke udruge. Sudjelovalo je 25 speleologa iz 6 speleoloških udruga, a instruktori su bili iz HGSS i JRS.

Spašavatelji HGSS i JRS prezentirali su, a kasnije i nadgledali praktično uvježbavanje tehnika samospašavanja, izrade toplih mjesta (bivaka) i pružanja prve pomoći.

Održana su i predavanja o pothlađivanju, pristupu unesrećenom i njegovom zbrinjavanju, predavanje o povijesti i organizaciji speleospašavanja u Hrvatskoj i svijetu te o organizaciji akcije speleospašavanja.

Alati

1286